Chapán středo americký
Chápan středoamerický
Světadíl původu: Jižní Amerika
Země původu: Belize, Ekvádor, Guatemala, Honduras, Kolumbie, Kostarika, Mexiko, Nikaragua, Panama, Salvádor
Popis:
Chápan středoamerický je velmi obratný lezec pocházející ze severnější části Jižní Ameriky a jižní části Střední Ameriky. Přestože je mu bližší život v korunách stromů, dokáže se obratně pohybovat i na zemi, kde chodí zpravidla vzpřímeně na zadních nohách. Dožívá se až třiceti let věku, bohužel je ve volné přírodě často lovena kvůli masu, a tak jsou některé poddruhy velmi ohroženy.
Je známých několik poddruhů.
Vzhled:
Nápadným rysem chápana středoamerického je bílá maska na obličeji, světleji vybarvené, až bílé, však mívá i vnitřní strany končetin a břicho. Další zvláštností, ovšem společnou s ostatními chápany, je absence palců.
Chování:
Chápan středoamerický se sdružuje do početných skupin, které mohou někdy čítat až sto jedinců a jsou tvořeny většinou samicemi a mláďaty, zatímco samci se toulají po okolí samostatně. Aktivní jsou zejména brzy ráno, kdy se vydávají za potravou, zbytek dne tráví zpravidla odpočinkem. V případě ohrožení vydávají charakteristický zvuk, který bezchybně varuje ostatní členy tlupy.
Potrava:
Hlavní složkou potravy chápana středoamerického jsou květy, ořechy, ovoce, semena, ale nepohrdne ani hmyzem a vejci ptáků, jejichž hnízda dokáže ve větvích stromů spolehlivě objevit.
Rozmnožování:
Chápan středoamerický mívá většinou pouze jediné mládě, které matka rodí přibližně po 210 dnech březosti a následně je několik týdnů nosí zavěšené na svém těle. Mláďě je však na matce závislé mnohem déle a osamostatňuje se až přibližně v deseti měsících věku.